Zastosowanie materiałów drewnopochodnych

 

W nowoczesnym budownictwie stosuje się wiele rozwiązań z użyciem materiałów drewnopochodnych, które, zależnie od rodzaju, nadają się do różnych prac wykończeniowych. Szczególnie popularnym materiałem z tej kategorii jest płyta OSB. Jakie cechy posiada ten produkt, jakie są jego typy oraz przy tworzeniu jakich konstrukcji najczęściej się go stosuje?

Płyta OSB w budownictwie

płyta osb łódźOSB (Oriented Strand Boards) powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem płatków drewna. Gotowa drewnopochodna płyta ma ukierunkowane, płaskie wióry, połączone w całość przy użyciu żywicy melaminowo-uretanowej. Każdy wiór ma od dziesięciu do czternastu centymetrów długości. Specyficzna budowa tej płyty nadaje jej wyjątkowe walory użytkowe: wysoką trwałość i odporność na urazy mechaniczne, niską nasiąkliwość, a także jednocześnie sprężystość i stabilność kształtu. Jeśli szukamy takiego materiału jak płyta OSB Łódź to miasto, w którym znajdziemy stosowną ofertę. Jedną z najważniejszych cech OSB, która zagwarantowała jej na stałe miejsce w budownictwie mieszkalnym, jest paroprzepuszczalność. Oznacza to, że taka płyta chroni pomieszczenie przed zawilgoceniem, a przez to nie pozwala na rozwój grzybów i pleśni. Z tego powodu używa się jej jako suchego podkładu pod podłogę, pokrycie dachowe, ale czasem stanowi także element schodów czy pokrycie ścian oraz stropów. Można spotkać też drzwi wykonane z tego materiału. W niektórych przypadkach z OSB wznosi się całe domy, co znacznie skraca czas prac.

Płyta OSB to innowacyjny produkt, który powstaje z materiałów drewnopochodnych w specjalnych warunkach. Ze względu na swoje parametry techniczne, między innymi trwałość, paroprzepuszczalność i sprężystość, znalazła szerokie zastosowanie w budownictwie, zwłaszcza przy wykańczaniu budynków mieszkalnych.