Prace związane z kanalizacją i jej inspekcja

Problemy z kanalizacją to jedne z tych problemów, jakich nigdy nie chce się mieć, ponieważ znacznie utrudniają one życie. Niestety w starych rurach albo w zaniedbanej kanalizacji gromadzą się zanieczyszczenia i śmieci które mogą spowodować dla nas kłopoty.

Inspekcja i udrażnianie zatkanej kanalizacji

inspekcja kanalizacjiPierwszym krokiem jaki należy wykonać, jeśli nasza kanalizacja przestanie dobrze działać i zwyczajnie się zablokuje, jest jej inspekcja. Konieczna do tego może się okazać odpowiednia kamera, która pokaże, gdzie leży problem i czy wynika on np. z wrzucenia do kanalizacji czegoś, co ją zatkało (jak szmaty czy śmieci), czy może to stopniowe gromadzenie się na ściankach rur tak zwęziło ich światło, że w końcu się zatkały. W zależności od problemu, inspekcja kanalizacji wykryje jego źródło i pozwoli na podjęcie odpowiednich działań, które sobie z tym poradzą. Przykładowo, jeśli rury wcale nie są zatkane osadami, to może się okazać że przecięcie blokady wystarczy, aby usunąć zator. Kawałki szmat czy korzeni przepłyną razem z wodą i kłopot zostanie rozwiązany. Jeśli jednak zator powstał, kiedy osady zablokowały rurę, to najpierw w czasie inspekcji trzeba ocenić z jak trudnym osadem ma się do czynienia, a potem wybrać właściwe dysze, które poradzą sobie z rozbiciem i przesuwaniem kawałków osadów dalej. Konieczne może być ponowne posłużenie się kamerą, aby taką inspekcję wykonać. Dopiero potem, w zależności od osadów i średnicy rur, można dobrać dysze i brać się do pracy. Może się to okazać dość powolną pracą, ale za to jej efekty będą bardzo zauważalne.

Warto za jakiś czas wykonać następną inspekcję kanalizacji, żeby ocenić, czy problem znowu się nie pojawił. Lepiej usunąć go, zanim zrobi się naprawdę poważny, a do tego wcześniej przeprowadzone prace udrażniające przebiegną o wiele szybciej niż wtedy, gdy rury są już zablokowane.