Organizujemy kolonie dla dzieci

W naszej szkole, jak co roku organizujemy wyjazdy. Ja jestem wychowawcą już kilka lat, uwielbiam prace z dziećmi, dlatego jak szykuje się jakiś dodatkowy wyjazd wakacyjny, to bardzo się cieszę, i długo do tego przygotowuje.

Wyjazd z dziećmi w lipcu

kolonie dla dzieciW tym roku, postanowiliśmy wybrać się w lipcu. Zazwyczaj kolonie dla dzieci są właśnie na przełomie lipca/sierpnia. Zdarzają się też pod koniec wakacji, ale to już rzadziej, bo wtedy dzieci muszą przygotowywać się pomału do szkoły. Gdy wybieramy kolonie, planujemy, aby dzieci się tam nie nudziły. Dostają zasady i obowiązki. Muszą się uczyć pewnych reguł. Cisza nocna jest szybciej niż u dorosłych, więc tak koło 21 musi być już cicho. Oczywiście z wyjątkiem jakichś dyskotek, bądź wyczekiwanych przez wszystkich kolonijnych ślubów. Wtedy zabawa jest około do 22. Zawsze pilnuję dzieci na dyskotekach, i wiem, jak trudno jest stamtąd wyciągnąć do łóżek. Uważam, że organizowanie kolonii ma sens, ponieważ uczą samodzielności. Nie ma mamy, która mówi, że trzeba się wykąpać, umyć zęby, pokazać dziecku, co ma założyć danego dnia. Dziecko samo decyduje, i dzięki temu rozwija się w nim samodzielność. Zazwyczaj dzieci okazują się bardzo dzielne, nawet takie, które na wyjazd jadą pierwszy raz. Jednak są i takie, które jadą któryś raz, i płaczą za mamą, bo strasznie tęsknią. Uspokajamy je wtedy, i czasami im przechodzi, a czasem trzeba wzywać rodziców, by odebrali dziecko wcześniej.

Należy też pamiętać o opiece zdrowotnej. Na każdym wyjeździe kolonijnym, czy obozie, powinna być pielęgniarka, która w razie potrzeby będzie mogła udzielić fachowej pomocy. Zdarzają się różne skaleczenie, przewrócenia, bolące brzuchy, czy przeziębienie. Z dziećmi trzeba bardzo uważać, bo łatwo wszystko podłapują.