Konieczność analizy wielkości cząstek

Ostatnio coraz częściej słyszy się o pyłach zawieszonych w powietrzu oraz wskaźnikach, które określają, czy są to były drobnocząsteczkowe, czy wielkocząsteczkowe. Oczywiście to wszystko ma związek z obecnym ostatnio w wielu miejscach smogiem. Ważne jest więc, aby cząsteczki pyłów zawieszonych były poddawane szczegółowej analizie.

Wykorzystanie analizy wielkości cząstek

analiza wielkości cząstekCząsteczki są bardzo zróżnicowane. Wielkość cząsteczek ma duże znaczenie, ponieważ im cząsteczka drobniejsza, tym w więcej przestrzeni może się dostać, wliczając to również i przestrzeń międzykomórkową w organizmie. Istotne jest także to, że cząsteczki mniejsze poruszają się zdecydowanie szybciej. W laboratoriach oraz stacjach badawczych wykorzystuje się więc analizatory cząstek, aby zbadać ich konkretne właściwości, szczególnie wielkość, zwłaszcza w kontekście smogu. Analiza wielkości cząstek pyłów zawieszonych w powietrzu pozwala na określenie rodzaju zanieczyszczeń powietrza oraz stopień zagrożenia z ich strony względem organizmu człowieka. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza w obecnych czasach, ponieważ wszechobecny smog stanowi duże niebezpieczeństwo dla naszych organizmów, zwłaszcza dla układu oddechowego, ale także przez to dla krwi. Pyły zawieszone w powietrzu dostają się wraz z powietrzem do płuc, mogąc powodować choroby restrykcyjne oraz obturacyjne. Wchłanianie tlenu do krwi odbywa się również w obecności tych pyłów, dlatego mogą one łatwo się przedostać do naczyń krwionośnych.

Cząsteczki są podstawą materii. Można je poddawać analizie pod względem ich wielkości oraz innych właściwości. Jest to szczególnie istotne w określaniu stopnia zanieczyszczenia powietrza oraz określenia typu zanieczyszczeń, zwłaszcza w obliczu zewsząd otaczającego nas smogu, który jest bardzo szkodliwy.