Jak szybko uzyskać zwrot z zagranicznego podatku?

 

Podejmowanie pracy poza granicami kraju należy do coraz częstszych i chętniej podejmowanych form zatrudnienia. Wyższe wynagrodzenie z możliwością ponoszenia niedużych kosztów utrzymania za granicą czy gwarancja zakwaterowania sprawiają, że wyjazdy do Niemec, Wielkiej Brytanii czy Holandii cieszą się coraz większą popularnością. Jednakże nie zwalnia nas to z konieczności złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Szybko i sprawnie rozliczamy dochody z Niemiec

zwrot podatku niemcyDecydując się na zatrudnienie na terenie RFN warto pamiętać, że poza wysokim progiem kwoty opodatkowania, która w Niemczech wynosi aż 8.500 EUR. Ponadto, jeżeli w danym roku podatkowym poprzedzającym rok kalendarzowy w którym składane jest zeznanie byliśmy zatrudnieni jednocześnie w kraju jak i za granicą- rozliczamy dwa formularze PIT. Jeden to dokument właściwy dla zagranicznego urzędu skarbowego, drugi zaś składamy w Polsce. W myśl polskiej litery prawa warto pamiętać o tym, że ubiegając się o zwrot podatku Niemcy przysługuje nam zasada tzw. progresji, która na korzyść podatnika poddaje opatrzeniu stopą podatkową przychód na terenie tylko jednego kraju, więc będziemy dzięki temu zwolnieni z dodatkowego oprocentowania na terenie kraju. Żeby prawidłowo to zrobić, do formularza PIT-37 załączamy PIT-ZG. W przypadku, gdy w danym roku świadczyliśmy pracę wyłącznie w Niemczech, możemy ograniczyć się do złożenia zeznania rocznego tylko we właściwym urzędzie skarbowym na terenie RFN. Mamy na to czas do końca maja, czyli o miesiąc dłużej niż w Polsce. Warto wiedzieć, że jako pracownikom zagranicznym na terenie Niemiec przysługuje nam spory wachlarz możliwości skorzystania z ulg podatkowych, takich jak ulga prorodzinna (czyli tzw. ulga na dziecko), odliczenia z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego czy przyjazdów do kraju.

Warto mieć również na uwadze fakt, że niemieckie urzędy skarbowe priorytetowo traktują deklaracje składane przez Internet. Jeżeli więc zależy nam na szybkim uzyskaniu zwrotu kosztów uzyskania przychodów, najlepszym rozwiązaniem będzie rozliczenie druku PIT przez Internet.