Fachowe wyburzanie budynków

 

Remonty starych budynków często były bardzo kosztowne, i nierzadko okazywało się iż bardziej opłacalna była ich rozbiórka. Był to jednak o wiele bardziej skomplikowany proces niż większości mieszkańców mogło by się wydawać, więc przeprowadzany był wyłącznie przez pracowników firm zewnętrznych, zwłaszcza jeśli rozbierane budynki znajdowały się w terenie gęsto zabudowanym.

Wyburzenie starego budynku

wyburzenia zielona góraPrace rozbiórkowe mogły stanowić zagrożenie dla osób postronnych, szczególnie te przeprowadzane z użyciem ciężkich maszyn. Z tego powodu, całkowite zamknięcie ulic przylegających do rozbieranego terenu było wymagane jeszcze zanim rozpoczęte były prace. Większością takich zadań zajmowali się pracownicy firmy, która wykonywała wyburzenia Zielona Góra. Pierwszą czynnością, jaką wykonywano jeszcze przed rozpoczęciem właściwych wyburzeń było oczywiście odłączenie wszystkich zewnętrznych instalacji, zarówno elektrycznych, jak i gazowych, jak również i ciągu wodnego czy ciepłowniczego, gdyż bez wykonania owych czynności, prace mogłyby niemal natychmiast skończyć się poważnym wypadkiem. W miejscach w których było to możliwe, do wyburzeń stosowano maszyny ciężkie, gdyż niesamowicie ułatwiały one wszelkie prace rozbiórkowe, choć z powodu ich rozmiaru i przestrzeni, jakiej wymagały do skutecznej pracy, często nie mogły być one wykorzystane w centrum miasta, gdzie często ulice były bardzo ciasne, i uniemożliwiały wykorzystanie większości maszyn budowlanych bez ryzyka uszkodzenia przylegających budynków.

Prace w takich warunkach musiały być wykonywane ręcznie, często z pomocą narzędzi elektrycznych, służących do naruszania konstrukcji budynku tak, by mógł on zostać rozebrany w jak najszybszym czasie. W bardzo ekstremalnych przypadkach, firmy stosowały nawet ładunki wybuchowe, w celu zniszczenia ścian nośnych rozbieranych budynków.