Działanie wykrywacza kłamstw

 

Jednym z ciekawszych urządzeń jest wariograf, który nie jest obecnie uznawany za wiarygodny wynik podawany w sądzie jako dowód. Mimo to korzystając z niego możemy wynieść kilka ciekawych rzeczy, gdyż bada on istotne elementy naszych reakcji. Jak działa znany wszystkim z filmów wykrywacz kłamstwa?

Wykorzystanie wariografu w praktyce

wykrywacz kłamstw jak działaObecnie wariograf znamy pod paroma nazwami takimi jak wykrywacz kłamstw bądź poligraf. Z tym urządzeniem możemy badać prawdomówność osoby poddawanej badaniu. Pewnie wielu z nas zastanawia się czym jest wykrywacz kłamstw jak działa i co mierzy? Odpowiedź nie jest trudna. Pierwszy wariograf powstał w 1921 roku i od razu stał się powszechnym urządzeniem pracy policjantów. Mimo to okazuje się, iż nie jest to najskuteczniejsze urządzenie, ponieważ mierzy ono jedynie ruch ciała, potliwość ciała oraz puls i ciśnienie krwi. Urządzenie mierzy fizjologiczne reakcje ciała na zadawane przez drugą osobę pytania. Osoba odpowiadająca musi udzielać odpowiedzi tak bądź nie. Dane te rejestruje komputer. Urządzenia zawierające się w wykrywaczu kłamstwa to ciśnieniomierz do pomiaru tętna osoby odpytywanej, gumowe pasy na wysokości klatki piersiowej mierzące częstotliwość i głębokość oddechów, a także metalowe nakładki na palce, które monitorują potliwość. Zwolennicy mówią o dokładności 85–95 proc, jednak istnieją osoby, które potrafią w prosty sposób oszukać to urządzenie, przez co badanie to nie może zostać uznane za dowód w sprawie.

Niegdyś wariograf był bardzo popularnym urządzeniem, które pozwoliło na odkrycie wielu sprawców zbrodni. Mimo to w obecnych czasach korzystanie z poligrafu odbywa się jako dodatkowa czynność, która ewentualnie może wspomóc sprawę w poszukiwaniu przestępcy. To bardzo ciekawe urządzenie.