Dobre krosno malarskie

W starożytności do malowania obrazów stosowano deski drewniane, które były odpowiednio sezonowane. Na takich deskach malowano obrazy. To dopiero w XV wieku zaczęto używać płótna lniane, które naciągane były na krosno malarskie.

Krosno do malowania- co warto wiedzieć?

krosna malarskieKrosno malarskie jest specjalną wewnętrzną ramą, na którą naciąga się płótna lniane lub bawełniane. To właśnie krosna określane są mianem fundamentów obrazu. Rama wykonana z drewnianych listew powinna wykonana być z jednego kawałka drewna. Do produkcji krosen używa się najczęściej drewna sosnowego, które jest lekkie i łatwe w obróbce. Krosno składać się musi z czterech drewnianych poprzeczek, które są składane. Poprzeczki muszą być ruchome w narożnikach tj. miejscach łączenia i nie powinno się ich kleić. Wielu artystów malujących swoje obrazy odchodzi już od malowania obrazów na podobraziach. Podobrazie to najczęściej sztywna płyta, która w późniejszych latach jest trudna w konserwacji. Użycie krosna malarskiego ułatwia przyszłe prace konserwatorskie. Dobre krosna malarskie mają kliny, które pozwalają naciągnąć luźne płótno. Aktualnie krosna malarskie produkowane są w ściśle określonych i monitorowanych przez komputery warunkach. Ramy takie są stabilne i odpowiednio sztywne. To gwarantuje wysoką jakość produktu, który ma służyć w pierwszej kolejności artystom a w kolejnych latach koneserom sztuki. Na rynku możemy znaleźć różnorodne oferty dotyczące krosien malarskich. Warto wybierać sprawdzone i dobre jakościowo produkty, które poprzez odpowiednie sezonowanie drewna oraz staranną obróbkę listew charakteryzują się trwałością to jest nie wypaczają się a podobrazia nie wichrują się.

Krosna są produkowane na specjalnych maszynach. Warto też wiedzieć, że do malowania obrazu warto wybrać płótna lniane, które są trwalsze od płótna bawełnianego. Przy wyborze krosna należy przede wszystkim kierować się jakością produktu, a nie jego ceną.