Znaczenie kurtyn przemysłowych

 

Ogromna część gałęzi przemysłu zaopatruje swoje hale produkcyjne w kurtyny przemysłowe. Oddzielają poszczególne działy produkcyjne, sektory, stanowiska pracy i maszyny. Wykonywane są z PCV, które posiada właściwości tłumiące hałas, utrzymujące właściwą temperaturę oraz szereg innych ważnych cech. Ich rozwieszenie pomaga w stworzeniu przyjaznych warunków pracy w niesprzyjających środowisku hali produkcyjnej.

Ochrona kurtynami przemysłowymi

kurtyny przemysłoweUżywane powszechnie w zaķładach produkcyjnych kurtyny przemysłowe cechują się dobrą izolacją akustyczną i  termiczną. Wykazują się odpornością na działanie substancji oleistych, większości kwasów i zasad oraz innych agresywnych środków chemicznych. Rozwiesza się je żeby zmniejszyć hałas, stopień zapylenia oraz ograniczyć roznoszenie szkodliwych oparów i aerozoli. Kurtyny przemysłowe spełniają funkcję ochronną linii produkcyjnych, urządzeń i maszyn. Zapobiegają powstawaniu przeciągów oraz nawiewaniu zimnego powietrza ograniczając skoki temperatury w poszczególnych sektorach hali. Jest to bardzo ważne dla utrzymania właściwych i stałych warunków środowiska technologicznego. Kurtyny często służą do oddzielenia pojedynczych stanowisk produkcyjnych podnosząc komfort pracy co ma również wpływ na wydajność pracy. Świetnie sprawdzą się wszędzie tam gdzie wymagane są ekrany ochronne przed iskrami i szkodliwymi opiłkami. Mogą być zaopatrzone w odpowiednie filtry UV chroniąc wzrok np.przed promieniami z procesu spawania. Są również ochroną dla maszyn dla, których zbyt duży poziom pyłów nie jest wskazany.

W Polsce w ostatnich latach obserwujemy ogromną zmianę w podejściu do ochrony pracownika przed szkodliwymi czynnikami powstającymi w procesie produkcyjnym. Pracownikowi tworzy się jak najlepsze warunki. Ma to ogromny wpływ na wydajność pracy i dobre postrzeganie pracodawcy przez pracownika. Kurtyny przemysłowe spełniają też wiele innych funkcji niż tu opisane.