Zastosowanie kolumn sygnalizacyjnych

 

Niezależnie od charakterystyki zakładu przemysłowego nadrzędną wartością jaką należy zapewnić jest bezpieczeństwo pracowników. Osoby zatrudnione w danej firmie pierwszego dnia muszą przejść obowiązkowe szkolenie z zakresu bezpiecznej eksploatacji maszyn, którymi mają się zajmować czy ogólnie szkolenie stanowiskowe. Dzięki temu zwiększane jest jego bezpieczeństwo w trakcie codziennej pracy.

Z czego składa się kolumna sygnalizacyjna?

kolumny sygnalizacyjneNiemniej jednak oprócz szkoleń ważne jest wdrażanie systemów czy urządzeń, które są w stanie realnie podnieść poziom bezpieczeństwa w danym obszarze. Dotyczy to w szczególności urządzeń, które sygnalizują stan pracy maszyny. Do tego grona z całą pewnością można zaliczyć kolumny sygnalizacyjne, które są montowane w bezpośrednim sąsiedztwie maszyn lub bezpośrednio na nich. Do ich zadań należy głównie przekazywanie informacji za pomocą sygnałów akustycznych, optycznych lub obu jednocześnie. W zależności od generowanego sygnału pracownik czy obsługa danej maszyny może w sposób jednoznaczny określić w jakim stanie znajduje się proces. W klasycznym rozwiązaniu kolumna posiada trzy segmenty świetlne w kolorach: czerwonym, żółtym oraz zielonym. Kolor zielony oznacza stan normalnej pracy, kolor żółty postój, a kolor czerwony awarię. Oprócz tego czasami stosowane są również kolumny o większej ilości segmentów. Dodatkowe mogą być kolory niebieski czy biały.

Oprócz tego niektóre kolumny posiadają dodatkowe funkcje takie jak chociażby przesył danych przy pomocy różnych protokołów komunikacyjnych. Dzięki temu osoba zarządzająca daną zmianą ma podgląd w czasie rzeczywistym na to, które stanowiska pracy funkcjonują poprawie, a w których są problemy. Na tej podstawie do danego stanowiska może zostać wysłana osoba od utrzymania ruchu w celu diagnozy usterki czy problemu. Warto dodać, że na rynku dostępnych jest wielu producentów urządzeń sygnalizacyjnych.