Zastosowanie kamery inspekcyjnej

Endoskop, to urządzenie kojarzące się najczęściej z badaniami medycznymi. Jednak to niewielkie urządzenie znalazło szerokie zastosowanie także w przemyśle, produkcji, a nawet w gospodarstwach domowych. Endoskopy techniczne, bo o nich mowa, pozwalają na doprowadzenie kamery i światła do niedostępnych miejsc, przydając się tym samym w wielu sytuacjach.

Inspekcja kanalizacji i nie tylko

hydraulikPrzewody wentylacyjne, kominy, czy rury kanalizacyjne, to miejsca trudno dostępne i niemalże niemożliwe do wizualnej inspekcji. Kamery inspekcyjne do rur to jedyne urządzenia, które pozwolą dotrzeć w niedostępne obszary instalacji, ale także urządzeń i maszyn, w których wystąpiła awaria. Pomocne są przy ustaleniu i zdiagnozowaniu problemu, znalezienia rozwiązania, a także do rutynowych kontroli stanu przewodów, czy też sprawdzenia jakości wykonanej usługi. Kamery inspekcyjne do rur mają zazwyczaj prostą budowę. Podstawowy model składa się z przewodu zakończonego z jednej strony kamerą, z drugiej zaś wtyczką USB, umożliwiającą podłączenie do komputera. Niektóre modele posiadają własny monitor, co czyni je zdecydowanie bardziej mobilnymi. W komplecie może znajdować się karta pamięci, na której można przechowywać nagrane podczas inspekcji dokumenty. W dobrej jakości urządzeniu przewód powinien być elastyczny i wytrzymały. Głowica natomiast, w zależności od przeznaczenia endoskopu, może być wodoodporna (modele do inspekcji kanalizacji). Podczas zakupu należy zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów. Podstawowy z nich to długość przewodu, którą musimy dopasować zgodnie z przeznaczeniem urządzenia. Przykładowo, w przypadku inspekcji rur kanalizacyjnych, im dłuższy przewód, tym lepiej. Inaczej jest podczas inspekcji wnętrza komory silnika, gdzie długość przewodu nie ma znaczenia, natomiast istotna jest średnica sondy.

Zastosowanie endoskopu technicznego jest naprawdę szerokie, a dzięki odpowiedniemu dopasowaniu parametrów urządzenia zyskamy łatwy dostęp do pozornie niedostępnych miejsc. Jest to idealny sposób na sprawdzenie drożności rur kanalizacyjnych oraz wykrycie ewentualnych zatorów, kontrolę czystości wentylacji i klimatyzacji, lub określenie długości i przebiegu instalacji.