Zastosowanie izolowanych rur w wentylacji powietrza

Odpowiednia wentylacja zamkniętych pomieszczeń wpływa korzystanie na klimat w nich panujący, oraz działa dobrze na zdrowie osób, które w tych pomieszczeniach przebywają. Nadmierne nagromadzenie bakterii w powietrzu można się pozbyć tylko poprzez okresowa wymianę powietrza.

Do czego służy izolacja rur wentylacyjnych

rury wentylacyjne izolowaneW nowoczesnych systemach wentylacyjnych wykorzystuje się wymienniki ciepła na ich końcach zwane rekuperatorami. Dzięki temu z pomieszczenia wraz z uchodzącym powietrzem nie ucieka ciepło, gdyż jest ono z powrotem zwracane do pomieszczenia poprzez wentylację nawiewną. Aby taki układ był dość mocno skuteczny trzeba zastosować rury wentylacyjne izolowane, które chronią przez utrata ciepła podczas transportu przez nie powietrza. Rodzajów izolacji takich rur jest wiele, najprostsze to zastosowanie folii aluminiowej, która odbija ciepło. Poza tym stosuje się także wełnę mineralną jako warstwę izolacyjną, która jest zabezpieczona odpowiednim opierzeniem wykonanym z blachy. Dobre rury wentylacyjne stosowane w systemach z rekuperatorem powinny posiadać odpowiednią wartość izolacji, która zostanie dobrana pod konkretny układ. Na pewno większość z nas widziała już tego typu rury wentylacyjne i charakterystyczne aluminiowe pokrycie. To właśnie warstwa, która ma służyć jako izolacja. Dodatkowo tego typu pokrycie wygląda dość estetycznie, a nawet jeśli chcielibyśmy je ukryć, to możemy je schować pod osłoną dachu.

W instalacjach domowych najczęściej rury wentylacyjne są prowadzone pod powierzchnią dachu, w taki sposób, że tylko ich wyloty wychodzą do pomieszczeń. W biurowcach możemy spotkać rury zarówno schowane jak i widoczne gołym okiem, biegnące na górze pomieszczenia. W instalacjach bez rekuperatora izolacja rur ma mniejsze znaczenie.