Zasady działania rekuperacji

 

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Dzięki niej możemy zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie nawet do 50%.  Poza tym zapewnia nam niezależną od pory dnia i nocy lub pory roku wymianę powietrza.

Jak działa rekuperacja?

Podstawowąrekuperacja w śląskim zaletą wentylacji mechanicznej jest odczuwalny komfort jaki zapewnia stała wymiana zużytego powietrza na świeże i czyste. Jest to możliwe dzięki rekuperatorowi, sercu lub inaczej centrali instalacji, który umożliwia nam kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego oraz wywiewanego z naszych pomieszczeń. Pozwala nam również na odzyskiwanie ciepła z zanieczyszczonego powietrza, które jest usuwane z naszych pomieszczeń. Rekuperator to urządzenie, dzięki któremu powietrze wyciągane jest w dwóch kierunkach. Pierwszy strumień to powietrze z zewnątrz. Drugie to strumień powietrza ciepłego, brudnego i zanieczyszczonego, które jest wywiewane z naszych pomieszczeń na zewnątrz. Oby dwa strumienie spotykają się w wymienniku ciepła, ale nie mieszają się ze sobą, ponieważ poruszają się w dwóch osobnych kanałach. Zużyte powietrze oddaje swoje ciepło powietrzu nawiewanemu a dzięki temu rachunki za ogrzewanie są o wiele niższe niż w przypadku zastosowania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Rekuperator powinniśmy dopasować do powierzchni naszego domu i w tym celu warto poradzić się specjalisty. On pomoże nam w wyborze odpowiedniego modelu, który spełni nasze oczekiwania. Rekuperacja w śląskim najczęściej stosowana jest w domach energooszczędnych.

Jeśli więc chcemy mieć w domu czyste i świeże powietrze przez całą dobę warto zainwestować w rekuperację. Najlepiej będzie jeśli zdecydujemy się już na etapie projektu, ponieważ wtedy łatwiej będzie ukryć kanały wentylacyjne, którymi porusza się powietrze.