Ważna jest higiena pępka

Szczególnie po narodzinach dziecka istotną sprawą jest zadbanie o jego stan zdrowia. Jednym z takich miejsc ciała naszego małego stworzonka jest pępek, ponieważ nie jest on zagojony, więc wymaga tym bardziej zwrócenia uwagi.

Dzięki gazikom wyleczymy pępek bobaska

gaziki do pępkaStatystycznie wielu rodziców naprawdę bardzo przejmuje się, że zabierają dziecko z niewyleczonym pępkiem. Jeśli będziemy stosować się do sprawdzonych i prostych zasad, pępek naszego maluszka ładnie i szybko się zagoi. Nie można dopuścić do pojawienia się zakażenia, w czym pomocne będą gaziki do pępka nasączone spirytusem około 70%. Pamiętajmy, że musimy umyć ręce, przed rozpoczęciem „zabiegu”. Ważne jest, aby waciki była wyjałowione. Używamy ich wyłącznie raz – potem wyrzucamy do kosza. Jeśli posiadamy spirytusu o wyższym stężeniu, możemy go rozcieńczyć z wodą. Lepiej, żeby był słabszy niż za mocny. Pępek przemywamy powoli i dokładnie, starając się jak najmniej trzeć o skórkę. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z bardzo delikatnym stworzonkiem. Kikut ostrożnie podnosimy i przemywamy pod nim. Możemy pomóc sobie patyczkami kosmetycznymi, aby podnieść pępek. Na końcu należy wytrzeć go do sucha innym gazikiem. Przestrzegam przed stosowaniem różnych porad związanych ze smarowaniem pępka maścią, kremem czy zasypywaniem pudrem. W tym celu zdecydowanie należy skonsultować się z lekarzem lub co najmniej położną. Kolejną ważną zasadą jest uważna kąpiel naszego bobasa, aby nie zamoczyć pępka. Nie wpadajmy w panikę, jeśli spadnie na niego kilka kropel.

Wyczyszczony pępek pozostawiamy, aby „oddychał” powietrzem, to znaczy nie zaklejamy go plastrem, czy opatrunkiem. Zakładają pieluszkę zwróćmy uwagę, żeby nie przykrywała pępka – można wywinąć górną część pieluchy albo zrobić otwór.