Przebieg leczenia kanałowego zęba

O zęby trzeba dbać każdego dnia – mycie zębów dwa razy dziennie rano i wieczorem jest absolutnym minimum. Najlepiej myć zęby po każdym posiłku, choć w praktyce jest to trudne do zrealizowania (dlatego dobrym rozwiązaniem może być np. żucie gumy bez cukru po posiłku w ciągu dnia). Zdarza się jednak, że zęby zaczynają się psuć.

Założenie trutki i wypełnienie kanałów zębowych

dentysta toruńMoże być to spowodowane próchnicą, chorobami przyzębia (periodontologicznymi, czyli chorobami dziąseł). Niektóre choroby zębów wynikają z zaburzeń metabolicznych i chorób ogólnoustrojowych. Najczęściej jednak zęby niszczą się z powodu próchnicy. Każdy kto odczuwa ból zęba, powinien jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, bo oznacza to, że proces chorobowy zajął żywe tkanki znajdujące się w zębie. Niestety na tym etapie uszkodzenia są często tak duże, że jedynym rozwiązaniem okazuje się być leczenie kanałowe. Dobry dentysta toruń z pewnością wykona takie leczenie, ale trzeba liczyć się z tym, że jest ono płatne (również w gabinetach, które działają w ramach porozumienia z NFZ). Leczenie kanałowe nie jest refundowane. Ceny za leczenie są różne. Zazwyczaj wyleczenie jednego kanału kosztuje od 150 do nawet 300 zł. Zęby przedtrzonowe i trzonowe mają takich kanałów od 3 do 4 i to one najczęściej się psują (głównie ze względu na ich położenie i to, że są trudniejsze w czyszczeniu szczoteczką). Leczenie kanałowe przebiega dwuetapowo.

W pierwszym etapie do zęba zakładana jest trutka, która niszczy naczynia krwionośne oraz włókna nerwowe. Po tygodniu trucizna jest zdejmowana, kanały zębowe zostają oczyszczone, a następnie wypełnione. Na ząb nakłada się plombę białą lub z amalgamatu. Przed rozpoczęciem leczenia kanałowe konieczne jest wykonanie punktowego zdjęcia rentgenowskiego, które kosztuje zazwyczaj ok. 30 zł.