Poręczny endoskop przemysłowy

 

Konserwacja urządzeń przemysłowych bywała czasem bardzo trudnym i czasochłonnym zajęciem. Większość maszyn w zakładzie musiała działać nieprzerwanie, a jeśli już zostały zatrzymane, to nie można było ich tak po prostu rozmontować by zrobić im porządny przegląd. By usprawnić sobie pracę, z kolegami zaopatrzyliśmy się w endoskop.

Przemysłowy endoskop wysokiej jakości

endoskop technicznyMożliwość obejrzenia wnętrza maszyny bez konieczności jej rozmontowywania i przerywania pracy na długi czas była naprawdę wielkim ułatwieniem. Endoskop techniczny, w jaki wyposażyliśmy nasz warsztat, pozwalał na dokładnie taką kontrolę. Nie było to urządzenie o dużych gabarytach. Posiadany przez nas model był wielkości być może ręcznej wiertarki, z przewodem o długości prawie pięciu metrów. Przewód kamery był na tyle giętki i elastyczny, by sięgnąć nawet w najbardziej niedostępne zakamarki nierzadko skomplikowanych maszyn. Kamera została wyposażona w obrotowy obiektyw, dzięki czemu mogliśmy dokładnie obejrzeć kontrolowaną część i ocenić jej stan bez konieczności manipulacji przewodem, a wbudowana latarka umożliwiała sprawdzenie wnętrza nawet w całkowitej ciemności. Endoskop był bardzo poręczny przede wszystkim ze względu na duży wbudowany ekran o świetnej jakości. Mimo iż był on niewielki, dawał bardzo dobry obraz i pozwalał na rozpoznanie ewentualnych uszkodzeń i słabych punktów bez większego problemu. Obraz również można było odczytywać za pomocą programu komputerowego.

Było to przydatne szczególnie w miejscach gdzie duża rozdzielczość i jakość pozwalała na rozpoznanie stanu technicznego kontrolowanej części. Endoskop zasilany był baterią, wytrzymującą około dwóch godzin ciągłej pracy. Czyniło to jego użycie jeszcze wygodniejszym, gdyż często nie było możliwości podpięcia urządzeń do gniazdka.