Oferty gotowych projektów

Szacuje się, że polskie biura projektowe oferują swoim klientom ponad dwadzieścia tysięcy gotowych projektów domów. Oczywiście jeśli nie chcemy wybierać z tak bogatego zestawu, zawsze możemy się pokusić o zamówienie projektu indywidualnego, który będzie odzwierciedlał wszystkie nasze potrzeby.

Taki projekt jest jednak zdecydowanie droższy, poza tym trzeba czekać aż architekt upora się ze swoją pracą. Nie wszystkie biura projektowe są też odpowiednio do tego przygotowane.  Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego projektu, musimy wybrać działkę i wystąpić o warunki zabudowy.

WnętrzeMoże się bowiem okazać, że dom naszych marzeń na określonej działce nie może powstać. Polskie prawo przewiduje dużą dowolność w wyborze projektów, jednak na określonych terenach mogą być nałożone określone obostrzenia. Nasz dom powinien się bowiem wpisywać w charakter miejsca. Jeśli więc będziemy znali warunki zabudowy na danym terenie, umożliwi to nam wstępną selekcję projektów. Po prostu odrzucimy te projekt domów, które nie mogą powstać na danym terenie. Niektórzy z nas jeśli nawet wybiorą konkretny projekt, chcą go czasami zmodernizować, dostosować do swoich oczekiwań. Ważną rolę odgrywa tutaj też kształt działki, jej wielkość. Jeśli wiec kupujemy działkę powinniśmy wybrać taką, która umożliwia stawianie różnorodnych budynków. Jeśli będzie zbyt wąska, może się okazać, że wybór projektów będzie ograniczony.  Zazwyczaj zmian w projekcie można dokonywać po konsultacji z autorem projektu. W każdym projekcie jest informacja, czy autor dopuszcza ingerencję w gotowy projekt. Najczęściej tak, ale każdorazowe zmiany należy z nim warto skonsultować.

Pamiętajmy, że projekty domów architektoniczne chronione są prawem autorskim. Wybór działki w dużym stopniu determinuje wygląd, kształt i wielkość budynku. Warto zwrócić uwagę nie tylko na wielkość działki, ale jak jej część może nadawać się na zabudowę. Nikt nie pozwoli nam na stawianie budynku zbyt blisko granicy z sąsiadem, nawet wtedy, kiedy wyrazi on na to pozwolenie.