Możliwości tuningu auta

 

Wiele osób posiadających samochody osobowe jest ich prawdziwymi pasjonatami. W wyniku ich zainteresowań często dochodzi do przeróbki wyglądu czy parametrów auta w wyniku tak zwanego tuningu. W zależności od oczekiwań właściciela pojazdu tuning może obejmować sferę wizualną jaką jest przykładowo zmiana koloru lakieru, kupno nowych felg czy modyfikacja nadwozia.

Sterowniki elektroniki dostarczają dodatkowych koni

tuning elektroniczny silnikaW przypadku polepszenia parametrów i walorów użytkowych takich jak chociażby moc silnika należy dokonać stosowanych czynności. Z reguły pierwszą czynnością, którą wykonują osoby pragnące polepszyć osiągi swojego pojazdu jest zamówienie i montaż sportowych części takich jak chociażby stożkowy filtr powietrza. Czynności te mogą zwiększyć dynamikę jazdy oraz ogólne wrażenie z prowadzenia pojazdu. Idąc dalej bardzo często wykonywany jest tuning elektroniczny silnika, który dostarcza rzeczywistej mocy. Czynność ta polega na zmianie fabrycznych nastaw silnika wraz z jego mapowaniem. W wyniku tuningu silnika auto może zyskać kilkanaście lub kilkadziesiąt dodatkowych koni mechanicznych co jest już znaczną różnicą jeśli chodzi o dynamikę jazdy oraz komfort prowadzenia pojazdu. Tuning silnika należy wykonywać zawsze w autoryzowanych punktach, które specjalizują się w danym segmencie aut. Zapewni to odpowiednią obsługę, która posiada odpowiednie kompetencje. W wyniku tego zamierzony efekt zostaje przeważnie osiągnięty.

Końcowym etapem modyfikacji jest sprawdzenie osiągów samochodu na hamowni. Dopiero po przejściu tego testu istnieje możliwość porównania parametrów samochodu przed i po tuningu. Wynik uzyskany na hamowni jest adekwatny do możliwości pojazdu. Warto dodać, że elektroniczny tuning silnika nie jest ostatnią możliwą modyfikacją, która może podnieść w znaczący sposób moc jednostki napędowej.