Misjonarze w służbie ludzkości

 

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej istnieje od dawna. Jej założycielem był św. Eugeniusz Mazenod, który podobno miał: „serce wielkie jak świat”.. Oblaci przede wszystkim zajmują się posługą misyjną zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. W naszym kraju jest około 20 placówek zgromadzeń Oblatów.

Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej

mojsonarze oblaciW Polsce misjonarze oblaci mają główną siedzibę w Poznaniu. Ich założyciel Eugeniusz Mazenod zdecydował się na posługę Bogu na początku XIX wieku. Z początku było to Stowarzyszenie Misjonarzy Prowansji, a jego celem było głoszenie misji parafialnych. Po 10 latach papież zmienił nazwę misjonarzy, która obowiązuje do dziś. Misjonarze z racji nawet swej nazwy zajmują się głównie głoszeniem słowa Bożego na całym świecie, a przy okazji pomocą tym najbardziej potrzebującym. Prowadzą rekolekcje, misyjne drogi. Także w więzieniach nie brakuje ich posługi i wsparcia dla uwięzionych i zagubionych. Dla chorych w szpitalach, oraz domach pomocy także są otwarci i chętni do pomocy. Prowadzą Wyższe Seminarium Duchowe, gdzie przygotowują nowicjat do posługi na całym świecie, oraz realizują charyzmat św Eugeniusza z niemałym powodzeniem. Zarówno misjonarze oblaci, jak też i misjonarki nie stronią od ludzi świeckich i często z ich pomocą docierają do najbardziej potrzebujących zarówno w kraju, jak i za granicą. Wszystkie organizacje oblackie (zarówno świeckie, jak i zakonne) są ze sobą w kontakcie, oraz nawiązują międzynarodową współpracę.

Głównym posłannictwem misjonarzy oblatów jest głoszenie Dobrej Nowiny wśród ludzi najbardziej potrzebujących, którzy już całkiem stracili nadzieję na jakąkolwiek poprawę swego bytu. Misjonarze dają im tę nadzieję, oraz pomoc w codziennych zmaganiach.