Magazynowanie wrażliwych wyrobów a dobór odpowiedniej palety

Właściwe składowanie i transport towarów są bardzo ważnymi aspektami dotyczącymi funkcjonowania firm produkcyjnych oraz magazynów. Zapewnienie bezpieczeństwa wytworzonym lub przechowywanym przedmiotom, zwłaszcza tym podatnym na uszkodzenia mechaniczne, powinno być dla przedsiębiorstwa sprawą priorytetową, tak by dany artykuł trafił do klienta w stanie nienaruszonym.

Jak składować wyroby, których nie można spiętrzyć?

palety słupkoweNajczęściej stosowanym przez producentów rozwiązaniem jest wykorzystywanie do tego celu takich akcesoriów jak palety słupkowe. Doskonale sprawdzają się one przy magazynowaniu towarów o niestandardowych wymiarach i kształtach, cechujących się wrażliwością oraz niestabilnością. Z uwagi na swoją specyfikę, produkty te nie mogą być układane bezpośrednio na sobie w większej liczbie, ponieważ taka konstrukcja groziłaby przechyleniem i rozpadnięciem się. Dodatkowo, nacisk wywierany przez opakowania wierzchnie spowodowałby zapewne uszkodzenie przedmiotów znajdujących się na samym spodzie. Materiałem, z którego wytwarzane są wspomniane palety, jest najczęściej metal o dużej wytrzymałości, na przykład stal. Ich wymiary są zwykle średnie, tak by pomieściły kilka sztuk zapakowanych towarów. Ważne jest, że palety mogą być składowane bezpośrednio na sobie, ponieważ waga wszystkich produktów spoczywa wówczas tylko i wyłącznie na ich metalowym szkielecie – opakowania położone na najniższych z nich są więc chronione przed uszkodzeniem wynikającym z obciążenia.

Dbałość o to, by produkty docierały do odbiorców w jak najlepszym stanie jest jednym z wyznaczników tego, jakie wartości liczą się dla danej firmy. Jeżeli pozwala ona na notoryczne powstawanie uszkodzeń towarów, będzie miało to swoje przełożenie na jej opinię rynkową i tym samym na spadek liczby otrzymywanych zamówień.