Jak wybrać pompę do oczka wodnego?

Oczko wodne jest piękną ozdobą każdego ogrodu. Aby mogło zachwycać swoim urokiem, a osiedlające je rośliny i zwierzęta miały optymalne warunki do rozwoju, warto dokupić do niego pompę wodną. Dzięki niej oczko będzie regularnie napowietrzane. Na rynku dostępne są również pompy z filtrem, które będą również oczyszczały wodę. 

Parametry techniczne pomp wodnych do oczek

pompa do oczka wodnegoNa rynku dostępne są dwa rodzaje pomp – zewnętrzne i wewnętrzne. Pompy zewnętrzne znajdują się poza zbiornikiem, natomiast pompy wewnętrzne – są w nim całkowicie zanurzone. Mogą służyć albo do samego napowietrzania wody, albo do napowietrzania i filtracji, mogą też stanowić interesującą dekorację oczka – tworząc rozmaite kaskady wodne albo fontanny. Wybierając pompę, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim na jej wydajność. Określa ona maksymalną ilość wody, którą pompa jest w stanie przepompować w ciągu godziny. Na rynku możemy wybierać spośród urządzeń charakteryzujących się wydajnością od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy litrów na godzinę. Warto kierować się zasadą: im większy zbiornik – tym większa wydajność pompy. Pompa do oczka wodnego powinna również cechować się optymalną wysokością podnoszenia wody – zwłaszcza wtedy, gdy planujemy uświetnić oczko o fontannę lub kaskadę wodną. Innym ważnym parametrem, istotnym przy zakupie odpowiedniej pompy wodnej, jest pobór mocy. Od tej właściwości będą zależeć płacone przez nas rachunki za prąd.

Pompa wodna jest szczególnie istotna w przypadku małych zbiorników z rybami. Sadzawki, które mają powierzchnię mniejszą niż 10 metrów kwadratowych, a głębokość mniejszą niż 1 metr, nie mają szans na samooczyszczanie. Z tego powodu, aby rośliny i zwierzęta mogły rozwijać się w nich prawidłowo, należy dbać o regularne napowietrzanie i oczyszczanie zbiornika, do czego niezbędna jest pompa wodna.