Jak wybrać buty trekkingowe na zimę?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób wybiera się w góry w zimie. Doceniają oni fakt, że wtedy można tam spotkać zdecydowanie mniej turystów. Jednak jeżeli sami chcemy spróbować zimowej wędrówki po górach, to musimy zdawać sobie sprawę, że jest ona zdecydowanie trudniejsza niż letnia. Dlatego też przed wyruszeniem na taki wyjazd należy się do niego odpowiednio przygotować.

Dobór butów trekkingowych na zimę

buty trekkingowe na zimęW warunkach zimowych w górach kluczowym elementem wyposażenia jest odpowiednie obuwie. Buty trekkingowe na zimę muszą spełniać szereg warunków, nad którymi nie musimy zastanawiać się latem. Przede wszystkim muszą być one nieprzemakalne. Musimy wziąć pod uwagę, że cały czas będą one miały kontakt z mokrym śniegiem, a przemoczenie stóp to najprostsza droga do powstawania odmrożeń. Drugą bardzo ważną kwestią jest odpowiednia podeszwa. Musi ona mieć duża przyczepność, abyśmy mogli swobodnie poruszać się tam, gdzie jest ślisko, ale nie można jeszcze założyć raków. Bardzo ważna jest też jej odpowiednia sztywność. Pozwoli ona na odpowiednie przymocowanie raków lub raczków do butów. Bez nich trudno sobie wyobrazić poruszanie się w wyższych partiach gór, a przymocowanie ich do nieodpowiedniej podeszwy mogłoby skończyć się tragicznie. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto przed planowanym wyjazdem poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego obuwia. To zapewni nam przyjemność z wędrówek oraz ich bezpieczeństwo.

Podsumowując, jeżeli wybieramy się zimą w góry, to musimy przed wyjazdem zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. Buty takie muszą być przystosowane do zimowych warunków. Kluczowa będzie nieprzemakalność oraz duża przyczepność podeszwy i jej odpowiednia sztywność. To zapewni nam komfort podczas wędrówki, a przede wszystkim zwiększy jej bezpieczeństwo.