Jak rozpoznać menopauzę?

 

W przypadku kobiet, często się mówi o zegarze biologicznym, mając na myśli posiadanie potomstwa. Kobiety są zdolne zajść w ciążę tylko w okresie płodnym, czyli wtedy kiedy występuje owulację. Menopauza oznacza koniec płodności.

Jakie objawy sygnalizują menopauzę?

pierwsze objawy menopauzyWiększość kobiet do wieku około czterdziestu lat, tryska energią, nie mają problemów ze zdrowiem i korzystają pełnymi garściami z życia. Po około czterdziestym piątym roku życia, w organizmie kobiety zachodzą nieodwracalne zmiany. Pierwsze objawy menopauzy pojawiają się nawet kilka lat przed ostatnią miesiączką. Kobiety najczęściej skarżą się na nagłe napady gorąca, duszności, problemy z koncentracją i wahania nastrojów. Menopauza jest stanem fizjologicznym i wiąże się z ilością żeńskich hormonów, które z czasem są produkowane w coraz mniejszej ilości. Gospodarka hormonalna spowalnia i powoduje nieprzyjemne objawy, które potrafią znacząco obniżyć jakość życia kobiet. Oczywiście każda przechodzi ją nieco inaczej, dlatego też metody lecznicze trzeba dobierać indywidualnie. Część pań z powodu nadmiernej potliwości, czy wahań nastrojów, stopniowo się wycofują z życia towarzyskiego, gdyż nie mogą sobie poradzić ze zmianami jakie zachodzą w ich organizmach. W zależności od objawów, menopauzę można leczyć farmakologicznie przy zastosowaniu leków zawierających hormony, lub naturalnie. Jeżeli objawy nie są niezbyt dokuczliwe, to można je leczyć stosując odpowiednią dietę, techniki relaksacyjne, masaże, czy dbać o odpowiednią ilość snu.

O stosowaniu terapii hormonalnej, decyduje zawsze lekarz, bo są to leki wystawiane przez niego na receptę. Jeżeli objawy są bardzo dokuczliwe, to nie warto cierpieć i usuwać się w cień z życia towarzyskiego. Warto jak najszybciej porozmawiać z lekarzem.