Czysty basen, czysta przyjemność

 

Od kilku lat popularność basenów ogrodowych ogromnie wzrasta i coraz więcej osób decyduje się na spełnienie swojego marzenia o posiadaniu prywatnego miejsca do pływania. Lato w Polsce coraz częściej przypomina to w Hiszpanii, czy w innych śródziemnomorskich krajach. Dlatego też możliwość relaksu przy własnym basenie jest coraz bardziej kusząca.

Jak dbać o wodę w basenie?

środek flokujący do basenuJednak własny basen to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Niezależnie od tego, czy jest to basen wykopany w ogrodzie, czy też basen rozporowy, wystawiany tylko w sezonie letnim, każdy musi posiadać odpowiedni system filtracyjny, który utrzyma wodę w idealnym stanie. Filtry piaskowe, mechaniczne lub węglowe, lampy uv, oraz preparaty pozwalające na utrzymanie odpowiednich parametrów wody, lub rozprawienie się z podstawowymi problemami, to podstawowe pojęcia związane z pielęgnacją basenu. Chlorowanie wody, mające na celu jej dezynfekcję, czyli usunięcie i ograniczenie rozwoju glonów i bakterii, to tylko jedna z czynności, o którą trzeba będzie zadbać. Często pojawia się problem zmętnienia wody. Przyda się wtedy środek flokujący do basenu. Woda staje się mętna za sprawą zanieczyszczeń mechanicznych. Wpadające do wody liście i owady rozkładają się, co powoduje zmętnienie. Środek flokujący do basenu zastosowany według zaleceń producenta, szybko i bezpiecznie przywróci wodzie przejrzystość. Kolejnym problemem może okazać się złe ph wody w basenie. Zbyt wysokie lub zbyt niskie, wiąże się z podrażnieniem skóry, lub wytrącaniem kamienia niszczącego urządzenia filtracyjne. Dzięki odpowiednim roztworom kwasowym lub zasadowym, jesteśmy w stanie skorygować te parametry.

Decydując się na własny basen, zasięgnijmy wcześniej wiedzy na temat prawidłowego eksploatowania go i utrzymania w należytej czystości. Na pierwszy rzut oka może się to okazać pracochłonne. Jednak przy odpowiedniej wprawie i minimalnym nakładzie pracy oraz fachowej wiedzy w temacie, będziemy mogli cieszyć się pięknym, prywatnym basenem, w którym z radością spędzać będziemy upalne letnie dni.