Charakterystyka pakowarki próżniowej

Każda maszyna do pakowania próżniowego wyposażona jest w pompę oraz listwę zgrzewającą. Są to podstawowe elementy jej budowy. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje pakowarek – komorowe wykorzystywane głównie do celów handlowych oraz listowe mogące służyć nam w domu.

Rodzaje maszyn pakujących próżniowo

pakowarka próżniowa cenyPakowarki komorowe posiadają specjalną przestrzeń, w której zamykany jest produkt w opakowaniu foliowym, pod hermetyczną pokrywą. Wewnątrz wytwarza się próżnia, gdzie ze środka zostaje odessane powietrze, po czym następuje zgrzanie opakowania. Komora otwiera się samodzielnie tuż po zakończeniu całego procesu. Pakowarka próżniowa ceny, a raczej jest budowa uzależniona jest od ceny. Zaletą tego rodzaju maszyn jest wygoda i szybkość działania. Podczas ich pracy mamy możliwość regulowania parametrów zgrzewu, a stopniowość siły odsysania jest jej dodatkowym atutem. Na rynku istnieją także mniejsze pakowarki listowe, w których nie występuje komora próżniowa. Cały proces odbywa się w ten sposób, że produkt zostaje na zewnątrz, a koniec opakowania foliowego umieszcza się w środku. W ten sposób zostaje odessane powietrze oraz zgrzana folia przy pomocy specjalnych listew. Jeśli chodzi o materiały eksploatacyjne, bardziej opłaca się zakupić pakowarkę komorową. W zależności od ceny, bardziej opłacalna jest pakowarka próżniowa listwowa. Ze względu na szybkość i powtarzalność pakowania ponownie wygrywa maszyna komorowa. Z kolei mobilność i możliwość pakowania różnych rozmiarów produktu to zalety pakowarek listwowych.

Każdy przedsiębiorca lub osoba prywatna wybierze maszynę, która będzie odpowiadała jego potrzebom lub prowadzonej przez niego działalności. Należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Dopiero wówczas podejmuje się decyzję, czy wybrać pakowarkę komorową, czy listwową.